СОНМЦКіМ

Майстри

Шум В.А. народився 3 січня 1954 року в селі Некрасове Глухівського району Сумської області. Закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут 1981 року. З того часу займається архітектурною діяльністю в місті Суми, працюючи на різних посадах.

Для Віталія Шума, який опікується усіма майстрами місцевої творчої спілки, на етапі відродження національної культури актуальним є питання збереження традиційних художніх вітчизняних промислів. Тому, маючи істотні знання про культурну спадщину Сумщини та розуміючи шляхи розвитку сучасного народного мистецтва, він намагається всіляко підтримувати однодумців, допомагає в осмисленні творчості як у духовному, так і в соціальному контекстах життя.

Відомий майстер Сумщини, висвітлюючи та аналізуючи художню обробку деревини як один з найдавніших і найскладніших видів народного мистецтва, на власному прикладі демонструє високий професіоналізм, передає у роботах частину особистого світосприйняття. Його художня різьба – це складний і копіткий процес, результатом якого стають унікальні предмети, справжні витвори мистецтва.

Особливу сторінку у своєму доробку автор відводить історії України та шевченківській тематиці. Різьбяр також вдало репрезентує один із найвизначніших періодів національної історії – козацьку добу, в якій передає ідею героїчного минулого, прагнення до пізнання національної духовної спадщини у творах «Кобзар Вересай», «Проводжала на війноньку, дарувала хустиноньку», «Катерина» та ін. Скульптурні групи майстра технічно досконалі, завершені, постійно викликають захоплені відгуки.

У багатьох своїх унікальних творах Віталій Шум відтворює життя та побут українців, їх мудрість, спостережливість, любов до природи. Вони сповнені наснагою до життя, радістю пізнання, піднесеністю духу, невмирущим джерелом слави народу. Автор ніби висловлює вдячність та шану трударям, які важко працюють, маючи нелегке життя. Різьблені скульптурні композиції «Щаслива старість», «Весілля моїх батьків», «Луківна» – реалістичні, чітко модельовані, їм властива деталізація та узагальненість форм.

Розглядаючи скульптури Віталія Андрійовича з дерева, можна відчути ліричну поезію, любов до рідного краю, його історії. Деякі роботи сповнені дотепного гумору, який також є характерною рисою українців. Автор тонко відчуває структуру та особливості деревини, тепло та живу енергію дерева. Він майстерно застосовує своєрідну композицію, яка ще більше підкреслює форму творів, посилює особливу художню виразність, набуваючи вищого рівня. Такі художні особливості виробів є складовою частиною національного мистецтва, невід’ємною частиною спадщини нашого краю. Тому його вироби сприймаються емоційно-чуттєво, стають не просто предметами, а творами мистецтва. Вони приваблюють своєю витонченістю, красою, грацією форм, оригінальністю задуму та професійним виконанням.

Потяг до знань, любов до навколишнього світу, до екологічно чистого природного матеріалу – дерева, наповненого вічним життєдайним теплом, привела талановитого умільця до безмежної палітри творчості, щоб уславити рідний край своїми витворами. Надзвичайно тепла атмосфера й гармонійна експозиція об’єднують авторські роботи різьбяра. Віталій Шум своєю майстерністю утверджує високі самобутні прогресивні традиції у цьому напрямку. Таким чином, мистецька діяльність майстра – значний вклад в українське народне мистецтво, а глибоке знання життя й побуту людей, бажання проникнути в їх внутрішній світ допомогло авторові виконати високохудожні твори.

Ряд кращих виробів у техніці дерев’яної об’ємної скульптури увійшли до скарбниці Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького: «Бандурист з поводирем», «Як чумаки у Крим по сіль ходили», «Мені тринадцятий минало», «На панщині пшеницю жала», «Гончар». Інші експонати отримали своє неповторне місце в експозиції Дніпропетровського художнього музею – «Козак Мамай», Дирекції художніх виставок України (м. Київ) – «Чоботар», деякі зберігаються у приватних колекціях тощо. Професійно, з глибоким розумінням суті кожного свого твору Шум В.А. організував 5 персональних виставок.

В активі народного майстра – участь у міських, обласних, всеукраїнських, регіональних та міжнародних виставках народного  мистецтва. Він учасник симпозіуму різьбярів України (м. Київ), симпозіуму майстрів «Бубнівка-2000», лауреат Всесоюзного огляду самодіяльної художньої творчості, переможець обласного конкурсу в галузі літератури та мистецтва в номінації «Образотворче мистецтво».

Віталій Шум – один із визначних різьбярів Слобожанщини, лауреат обласної літературно-краєзнавчо-мистецької премії ім. Пилипа Рудя та обласної культурно-мистецької акції «Мистецькі сходи».